Krioterapia (leczenie zimnem) to zabieg wykonywany miejscowo, polegający na schłodzeniu skóry i tkanek w celu wywołania reakcji obronnej organizmu. Krioterapia działa przeciwbólowo i przeciwobrzękowo, zmniejszając napięcie mięśniowe i zachęcając pacjenta do wykonywania ćwiczeń, przyspieszając tym samym proces rehabilitacji.

W naszym gabinecie fizjoterapeutycznym przeprowadzamy zabiegi krioterapii miejscowej z wykorzystaniem pary ciekłego azotu o temperaturze -160 stopni na wylocie dyszy.

Oferujemy zabiegi krioterapii miejscowej dla pacjentów z Kluczborka i okolic.

Krioterapia miejscowa Kluczbork

Na czym polega krioterapia (leczenie zimnem)?

Krioterapia miejscowa to sposób leczenia zimnem, który powoduje obniżenie temperatury skóry i tkanek miękkich. Zimno głęboko przenika przez tkanki, działając dwutorowo. Najpierw zwęża, a zaraz potem mocno rozszerza naczynia krwionośne, przyczyniając się do szybszego przepływu krwi i poprawy krążenia. Dzięki temu krioterapia łagodzi ból, przyspiesza proces regeneracji tkanek, a nawet ogranicza podatność na przyszłe kontuzje w przypadku sportowców.

W przeciwieństwie do krioterapii ogólnoustrojowej zabieg wykonywany jest w określonym miejscu – na kończynach górnych, dolnych, a także kręgosłupie.

Jak wygląda zabieg krioterapii?

Miejscowy zabieg krioterapii wykonywany w naszym gabinecie w Kluczborku polega na nakierowaniu dyszy urządzenia z parą azotu na określoną część ciała pacjenta. Nie wymaga on specjalnego przygotowania. Ważne jest dokładne umycie oraz osuszenie schładzanego miejsca, należy również usunąć wszelkie ozdoby, które mogą prowadzić do odmrożeń. Istotne jest, aby przed zabiegiem nie używać żadnych kremów, balsamów czy maści.

Miejscowa terapia zimnem wykonywana jest w pozycji siedzącej lub leżącej.

Działanie krioterapii odczuwalne jest od razu, a efekty utrzymują się nawet do kilku godzin po zabiegu. Czasem w miejscu schłodzenia pacjent może odczuwać delikatne mrowienie lub drętwienie.

aparat do krioterapii miejscowej

Ile trwa krioterapia?

Zabieg jest krótki i trwa jedynie kilka minut. Już jedna sesja ma znaczący wpływ na zdrowie pacjenta. Najlepsze efekty daje jednak kilkukrotne powtórzenie zabiegu. Częstotliwość oraz czas miejscowej krioterapii ustalamy indywidualnie, w zależności od problemu, z którym zmaga się pacjent.

Zastosowania krioterapii

Najczęściej miejscowa krioterapia wykorzystywana jest w rehabilitacji osób zmagających się ze schorzeniami narządu ruchu. Sprawdzi się także w przypadku:

  • oparzeń;
  • stłuczeń, zwichnięć czy złamań;
  • postrzałów;
  • dyskopatii,
  • długo niegojących się ran;
  • rwy kulszowej;
  • zespołu Reitera;
  • dyskopatii;
  • zespołu bolesnego karku;
  • profilaktyki przeciwodleżynowej.
Leczenie zimnem

Schorzenia narządu ruchu

Stosowana w przypadku reumatoidalnego
zapalenia stawów, schorzeń zwyrodnieniowych, a także rwy kulszowej czy
zesztywniającego zapalenia stawów kręgosłupa. Krioterapia zmniejsza dolegliwości bólowe
i umożliwia szybszą rehabilitację.

Przeciążenia

W przypadku stanów zapalnych po przeciążeniach czy urazach. Pomaga
sportowcom szybciej wrócić do formy, ograniczając podatność
na przyszłe kontuzje. Zmniejsza także dolegliwości bólowe, zwiększając
wydolność organizmu.

Obrzęki

Miejscową krioterapię stosujemy również w celu zmniejszenia
obrzęków pooperacyjnych, w tym np. po mastektomii czy
w przypadku obrzęków limfatycznych.

Efekty krioterapii dla pacjenta

Krioterapia działa przeciwbólowo i przeciwobrzękowo. Niweluje napięcie mięśni i przyspiesza ich regenerację. Wywiera korzystny wpływ na stan psychiczny pacjenta, ograniczając dolegliwości bólowe i motywuje go do wykonywania ćwiczeń, znacząco skracając czas rekonwalescencji i przyspieszając powrót do zdrowia.

Powoduje zwiększoną odporność organizmu, przyczynia się do redukcji niezdrowego wyglądu skóry, a także niweluje obrzęki po przeciążeniach, co oznacza znacznie mniej bólu po treningu.

Czy krioterapia może zaszkodzić? Przeciwwskazania krioterapii

Zabieg krioterapii jest bezpieczny i nie powoduje skutków ubocznych. Istnieją jednak pewne przeciwwskazania co do przeprowadzenia zabiegu. Są to:

  • miejscowe odmrożenia;
  • zespół Sudecka;
  • choroba Raynauda;
  • niewydolność krążenia oraz choroby serca;
  • świeże rany;
  • zaburzenia troficzne skóry;
  • nadwrażliwość na zimno.

Miejscowa krioterapia może być przeprowadzona u kobiet w ciąży, ale dopiero po konsultacji z lekarzem.